Karuzela językowa: j. angielski fiszki na różne poziomy

Nauka języka obcego od wielu lat kojarzy mi się przede wszystkim z małymi karteczkami porozrzucanymi po pokoju, torebkach i biurku. Fiszki. Metoda, która w moim przypadku okazała się najlepszą jeśli chodzi o przyswajanie nowego słownictwa. Dzisiaj więc znów trochę o nich.

Swego czasu na bazgrołach pisałam już Wam o wydawnictwie Cztery Głowy (wtedy zachęcałam Was do korzystania z ich klejek i fiszek podczas nauki j. japońskiego) w tym poście także opowiem coś o publikowanych przez nie materiałach tym razem jednak do nauki języka angielskiego.

Seria 100 naj jest na rynku już od jakiegoś czasu z wieloma różnymi tematycznymi kompletami. W kwietniu tego roku wzbogaciła się jednak o 4 kolejne tytuły: 
najczęstsze błędy (Common Mistakes) poziom B1, B2, 
konstrukcje egzaminacyjne (Exam Maximizer) poziom C1, C2, 
wyrazy zdradliwe (False Friends) poziom C1, 
amerykański kontra brytyjski (American English) poziom B1.


Każde z pudełek zawiera 100 fiszek z jednej strony pokrytych tekstem w j. polskim, a z drugiej angielskim. Na wszystkich fiszkach zapisano pojedyncze słówko, przykład jego użycia w zdaniu (nauka w kontekście- świetna sprawa!) oraz jego zapis fonetyczny. Podano również numer nagrania, pod którym znajdziemy dany wyraz (pliki audio można pobrać gratisowo) oraz (jeśli występuje) dział tematyczny. 

Ponieważ komplety dotyczą innych aspektów języka, występują między nimi niewielkie różnice.

amerykański kontra brytyjski- do każdego słówka w wersji amerykańskiej dopisano również jego wersję brytyjską, którą umieszczono na dole fiszki i dodatkowo oddzielono linią poziomą.

wyrazy zdradliwe- dodatek bardzo podobny, jak w wyżej wymienionym pudełku, jednak nie ze słówkiem brytyjskim a z wyrazem zdradliwym oraz oczywiście jego właściwym użyciem w zdaniu.

najczęstsze błędy- pod prawidłowym zdaniem umieszczono również błędne, które skreślono. Akurat ten zabieg mi osobiście do gustu nie przypadł, ponieważ mam pamięć wzrokową i gdy już raz spojrzę na błędną wersję miesza mi się ona później z prawidłową. Rozumiem jednak, że komuś innemu może ona pomóc w nauce.

Do wszystkich zestawów dodane zostały usztywnione przekładki z hasłami nauka oraz umiem, które pozwalają nam oddzielać i kategoryzować przyswajane słownictwo. 

Lubię fiszki od wydawnictwa Cztery Głowy, gdyż są nieźle wykonane, a opakowania, w których je umieszczono są bardzo podręczne (wszędzie się mieszczą). Kolejną i dość istotną zaletą tych zestawów jest ich cena- obecnie 7,99 zł za pudełko (na stronie wydawcy). 
Małe zastrzeżenia mam jedynie do czcionki, która w przypadku słówek głównych była odpowiednio czytelna, natomiast przy wyrazach umieszczonych pod podkreśleniem (na przykład tych w wersji brytyjskiej), jej dobór już tak idealny nie był i czytało mi się je znacznie gorzej.

Warto sprawić sobie kilka takich pakiety, ponieważ pozwalają one uczyć się konkretnej partii materiału opracowanej już wcześniej przez specjalistów. Takie gotowe fiszki przydają sie również w momencie, gdy nie mamy czasu na zabawę w ręczne (czy komputerowe) pisanie, a następnie cięcie karteczek. Kończąc: ja osobiście polecam je wszystkim :)

Edit: Ostatnio wyczaiłam również serię  przygotowaną dla dzieci! Z obrazkami! I nie omieszkałam kupić sobie jednego pudełeczka, więc może kiedyś wspomnę Wam o nim kilka słów. 

Za możliwość przyjemnej nauki dziękuję wydawnictwu:


redakcja: Martyna Kubka
wydawnictwo: Cztery Głowy

Share this:

, ,

Komentarze

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.