Recenzja: Tofu na gorąco

Uwielbiam japońską literaturę. Atmosfera, która panuje w książkach autorów z Kraju Kwitnącej Wiśni jest nieporównywalna z czymkolwiek innym. Niewyobrażalnie cieszy mnie też fakt, że coraz więcej wydawnictw w Polsce decyduje się publikować dzieła azjatyckich twórców. Jakiś czas temu kolejny interesujący tytuł opublikowało wydawnictwo W.A.B w ramach serii Don Kichot i Sancho Pansa.

Sensei i miłość to książka niedługa, gdyż licząca sobie zaledwie 238 stron, a mimo to obfitująca w piękne sceny będące częścią nostalgicznej historii. Opowiada ona o 38-letniej Tsukiko, samotnej znudzonej wszystkim, przeciętnej kobiety. Jej życie jest monotonne, a ona sama bardzo apatyczna. Pewnego dnia na jej drodze staje jednak jej były nauczyciel Sensei Harutsuna Matsumoto i wszystko zaczyna się zmieniać. Ten prawie siedemdziesięcioletni mężczyzna staje się bowiem najpierw dla Tsukiko mentorem, później przyjacielem, a na końcu nawet kimś więcej. 


Ciężko jest opisać w standardowy sposób, które elementy bardziej, a które mniej przypadły mi w tej powieści do gustu. Kultura japońska w porównaniu z naszą jest dość specyficzna i kładzie nacisk na inne sfery życia i zachowania. W związku z tym nie każdego chwycą za serce książki takie jak Sensei i miłość. W tej powieści rzuca się w oczy spokój, celebrowanie posiłków oraz głęboka refleksyjność. Nie znajdziecie tutaj sensacyjnych pościgów, zwrotów akcji czy ekstatycznych uniesień. 

Tsukiko mimo iż jest około 30 lat młodsza od Sensei lepiej się z nim dogaduje, niż ze swoimi rówieśnikami. Można się też pokusić o stwierdzenie, że momentami tych dwoje rozumie się nawet bez słów. Jej spokojna natura idealnie współgra z charakterem doświadczonego i inteligentnego starszego pana. Związek między nimi powstaje powoli, lecz systematycznie. Nie dochodzi między nimi do gwałtownych wyznań czy erotycznych scen. Nie znajdują się tu również wszystkie te kiczowate wstawki, którymi raczy nas większość innych (zwłaszcza amerykańskich) romansów. Wiele tutaj natomiast delikatności, rozmów, rozważań (na mniej lub bardziej ważne tematy), wspomnień i wspólnego, cichego spędzania czasu. 

Piękna, głęboka i momentami nieśmiała relacja między Tsukiko a Senseiem bardzo mocno oddziałuje na czytelnika. Mimo iż nie jest ona naznaczona gwałtownymi emocjami bez problemu odczuwa się jej intensywność, gdyż pisarka potrafi zobrazować ją przy pomocy subtelnych scen i dialogów. 

W taki właśnie sposób piszą Japończycy. Z pewnością wrócę do tej historii jeszcze nie raz.

Za cudowną lekturę dziękuję wydawnictwu:

tytuł: Sensei i miłość
autor: Hiromi Kawakami
wydawnictwo: W.A.B
ilość stron: 238
cena: 34,90
data wydania: 2013

Share this:

, ,

Komentarze

1 komentarzy:

  1. Myślę to samo- literatura japońska ma niezwykłą atmosferę, uwielbiam ją czytać, a Sensei i miłość jest na mojej priorytetowej liście do zapoznania.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.