Recenzja: Tajemnica, od której wszystko się zaczęło

NIE POLECAM RECENZJI OSOBOM NIE ZAZNAJOMIONYM Z WŁAŚCIWĄ SERIĄ!!!

Tak naprawdę wina leżała po stronie Alison.
A może jednak odpowiedzialność ponosi Courtney? 
Czy w ogóle ktoś jest w stanie to stwierdzić?

Kto kogo pierwszy znienawidził? Za co? 
Czy państwo DiLaurentis mogli zapobiec tragedii? A może sami się do niej przyczynili? 

Wydana właśnie książka Tajemnice Ali pozwala nam wrócić do początku historii, której skutki śledzimy we właściwej, liczącej już 12 tomów serii Pretty Little Liars.

Pierwsze strony wprowadzają nas delikatnie w relacje między bliźniaczkami. Jedna była troszkę ładniejsza, druga odrobinę sympatyczniejsza. Mimo to były ze sobą mocno związane. Aż nastąpił moment, gdy w ich relacje wkradła się zazdrość, która spowodowała, że jedna z dziewczyn wylądowała w ośrodku terapeutycznym. Nie zapomniała jednak wyrządzonej jej krzywdy.

Właściwa historia rozpoczyna się, gdy Courtney planuje zamienić się miejscem z Alison. Ma to być swoista zemsta za wszystko, czego do tej pory doświadczała. Mimo iż siostry są identyczne z wyglądu to przeszkodą w wejściu w rolę okazują się ich skrajnie odmienne style życia. Courtney aby stać się własną bliźniaczką studiuje więc jej pamiętnik, dostosowuje ubrania, odcina od brata (jedynej osoby, z którą czuła się związana) i zmienia paczkę najbliższych przyjaciółek. Co najciekawsze, po tych wszystkich działaniach nowa Alison sprawnie i szybko aklimatyzuje się w życiu swej siostry. Kto wie, czy nie staje się nawet jej gorszą wersją. Tak, jakby była stworzona do życia, jakie prowadziła jej bliźniaczka.
Niestety prawdziwa Ali nie odpuszcza tak łatwo.

Tajemnice Ali to zebrane w jeden tom i dokładnie opisane wszystkie dziwne sytuacje, o których sporadycznie wspominały we właściwej serii Aria, Spencer, Emily i Hanna. Podobało mi się tutaj, że w końcu poznałam charakter i pobudki dziewczyny, o której słyszałam dotychczas jedynie od osób trzecich. Nie ukrywam, że zanim zapoznałam się z Tajemnicami postrzegałam Courtney jako osobę przede wszystkim poszkodowaną. Ta powieść otworzyła mi oczy na to, że dziewczyna niewiele różniła się od swej bliźniaczki. Obie były zwykłymi egoistkami i perfidnymi manipulantkami.

Tu należy wspomnieć, że znaczącą rolę w rozwoju ich charakterów odgrywała świadomość własnej atrakcyjności oraz stałe zaniedbanie ze strony rodziców. Obie dziewczyny doświadczyły bowiem (chociaż w innych momentach swego życia) tak naprawdę tego samego. Wieczna samowolka, brak zdrowych relacji rodzinnych, ciągła rywalizacja ze wszystkimi i podkreślanie pozycji w grupie są w tej książce dobrze przez autorkę podkreślone, dlatego od razu rzucają się nam w oczy zmuszając do przemyślenia zachowań bliźniaczek w kontekście całej ich historii.

Tajemnice Ali są świetnym uzupełnieniem serii w związku z tym nie sięgajcie po nie szybciej niż po 5-6 tomie serii. Spoilerów jest tutaj mnóstwo i autentycznie możecie zepsuć sobie nimi właściwą fabułę. Przeczytałam tę powieść z przyjemnością, gdyż dodała do całej historii kilka kolejnych, interesujących elementów. Dla samego poznania Courtney- polecam wszystkim fanom!

Książkę otrzymałam dzięki niezwykłej uprzejmości wyd. Otwartego/ Moondrive.

A za kilka dni konkurs, w którym do wygrania właśnie Tajemnice Ali!!!

Share this:

, , ,

Komentarze

10 komentarzy:

 1. Na razie nie będę sięgać po tę pozycję, bo przede mną dopiero pierwsza część PLL... Muszę w końcu przybrać się do niej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zaczniesz to nie będziesz mogła przestać czytać, polecam wszystkim całą serię!:)

   Usuń
 2. zaciekawiłaś mnie swoją recenzją, miałam nie kupować pobocznych książek, a teraz to muszę rozważyć :) jedno tylko co mi się od razu rzuciło w oczy - Courtney, nie Curtney :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki już edytuję. Coś moja klawiatura ostatnio się psuje a mi to umknęło :) Na szczęście mam czujnych czytelników :))

   Usuń
 3. Courtney :) nie Curtney

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ogromną chęć na zakup! Choć w serii PLL jestem dopiero na trzeciej części... :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam w dwa dni! :) Była świetna! Ale dopiero dzięki temu tomowi zorientowałam się jak wielką tragedią było zabić swoją własną siostrę :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja, mam zamiar przeczytać tajemnice ali ale narazie nie ma tego w empiku więc z niecierpliwością czekam a recenzja super

  OdpowiedzUsuń
 7. Napewno przeczytam Tajemnice Ali jak tylko bardziej zapoznam się z resztą książek PLL :) fajna recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jestem jakoś przekonana do tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.