Wywiad z Grahamem Mastertonem dla portalu upadli.pl

Jak już wspominałam przy relacji z Pyrkonu 2013 portal upadli.pl wraz z wydawnictwem Rebis umożliwili mi przeprowadzenie wywiadu z amerykańskim pisarzem Grahamem Mastertonem. Rozmowa upłynęła nam w miłej atmosferze oraz sprawiła, że dowiedziałam się wiele interesujących i nowych dla mnie rzeczy o tym niezwykłym autorze.

Jarka: Na początku chciałabym powiedzieć, że jest mi bardzo miło i czuję się zaszczycona, że mam możliwość z Panem porozmawiać.

G.M.: Ja również bardzo się cieszę.

Jarka: Mam dzisiaj ze sobą 3 książki Pana autorstwa i chciałabym rozpocząć rozmowę od nawiązania do jednej z nich, a konkretniej do Bazyliszka. Akcja powieści rozgrywa się między innymi w Polsce. Skąd taki pomysł? Dlaczego Polska? Dlaczego Kraków?

G.M.: Wybrałem Kraków przede wszystkim dlatego, że jego historia łączy się z gargulcami (rzygaczami), co niezwykle mi się podoba, gdyż według średniowiecznych podań i legend gargulec odstrasza zło. Kolejnym powodem jest fakt, że mam w Krakowie wielu przyjaciół. Pomyślałem, że poczują się szczęśliwi, czytając historię umiejscowioną w ich rodzinnym mieście. Pisałem więc poniekąd mając na uwadze przyjazną mi i znaną grupę odbiorców.

Jarka: Wiem, że nie jest Pan po raz pierwszy w Polsce. Czy jakąś konkretną wizytę wspomina Pan najczęściej? Może któraś z wizyt w jakiś sposób szczególnie zapadła Panu w pamięć?

G.M.: Nie odważę się oficjalnie powiedzieć, że w którymś konkretnym mieście w Polsce, było mi najlepiej. Mogę się jedynie przyznać, że obecnie świetnie się czuję w Poznaniu. Moja żona była z pochodzenia Polką, dlatego odkąd w 1991 przyjechaliśmy wspólnie do Polski po raz pierwszy, bywaliśmy w niej jeszcze niezliczoną ilość razy. Przykładowo odwiedziłem Gdańsk, Wrocław, Poznań i Bielsko-Białą. Wiem jednak, że jest jeszcze w tym kraju sporo miejsc, które w przyszłości z przyjemnością odwiedzę.

Osoby zainteresowane resztą tekstu zapraszam na portal upadli.pl- czyli TUTAJ.

Share this:

, ,

Komentarze

3 komentarzy:

  1. Świetny wywiad. Wprawdzie nie czytam i raczej czytać nie będę tego autora, ale sporo ciekawego się z wywiadu o nim dowiedziałam.)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaruś jestem z Ciebie dumna... O kurcze jak mnie tu dawno nie było. Muszę nadrobić braki w Twoich tekstach!

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.