Recenzja: Być przez chwilę znów dzieckiem

Baśnie i legendy. Wielokrotnie, jako dziecko lubiłam sięgać po te tajemnicze i magiczne historie, w których pojawiały się czarownice, zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, a dobro i sprawiedliwość zwyciężały. To one jako jedne z pierwszych miały wpływ na kształtowanie mojej wyobraźni i dostarczały podstawowych informacji o naszej kulturze. Później jako 13-14latka przeżyłam fascynację baśniami z różnych części świata, które to z kolei rozbudziły we mnie fascynację odległymi krajami i ich obyczajami. Teraz jestem już trochę starsza, jednak dalej lubię sobie odświeżać nasze rodzime opowieści i dlatego sięgnęłam właśnie po "Baśnie i legendy polskie".

Zbiór wydany przez Naszą Księgarnię opatrzony został wstępem p. Marty Ziółkowskiej- Sobeckiej i zawiera w sobie takie teksty jak: Orle Gniazdo, Książę Popiel i myszy, Bazyliszek, Legenda o Wiśle czy Szewczyk Dratewka.  Ogółem historii jest 51 i przyznam się szczerze, że trafiłam wśród nich na kilka, których do tej pory nie znałam. Ich treści omawiać nie będę, bo szczerze wątpię, że znalazłyby się osoby, które nie znają chociaż jednej z naszych, polskich legend. Skupię się natomiast bardziej na wydaniu, gdyż zasługuje ono na chwilę uwagi.

Książka ma twardą oprawę i strony z papieru bardzo dobrej jakości. Autorem ilustracji jest  p. Mirosław Tokarczyk, który moim zdaniem wykonał kawał ogromnie dobrej roboty. Rysunki są niezwykle barwne, stworzone prostą kreską i wzbogacają doznania w trakcie czytania. Jako, że jest to pozycja skierowana do najmłodszych czytelników to rozkład tekstu jest bardzo przejrzysty, marginesy są spore, a mini rysuneczki znajdują się na górze każdej ze stron. Plusem są też przypisy wyjaśniające słowa, które mogą być dla czytającego niezrozumiałe. Całość jest świetnie przemyślana i skomponowana, tak że miło się tą pozycję nawet po prostu przegląda.

"Baśnie i legendy polskie" to doskonała książka dla rodziców, którzy pragną spędzić trochę czasu na czytaniu swym pociechom. Jest to również świetny materiał na prezent dla młodszego rodzeństwa czy kuzynostwa. Poprzez bardzo różnorodne dobranie historii, każda latorośl znajdzie coś dla siebie i równocześnie pozna kawałek naszej kultury. Dodatkowo oczy cieszy w 100% dopracowane wydanie pełne kolorowych rysunków, a przecież to także jest istotne, gdyż dziecko w trakcie czytania będzie mogło przyjrzeć się postaciom występującym w poznawanych przez niego historiach. W prawdzie cena na okładce trochę ostudza zapał zakupowy (49,90zł!), to zawsze przecież można poszukać jakiejś promocji, bo dla tej jakości, naprawdę warto.

Za możliwość bycia przez chwilę znów dzieckiem dziękuję serdecznie księgarni: 

tytuł: Baśnie i legendy polskie
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ilość stron: 288
opis wydawcy: KLIK

Share this:

, , ,

Komentarze

5 komentarzy:

 1. czasem dobrze jest się cofnąć do czasów dzieciństwa
  a teraz mam znów ku temu okazję dzięki powoli dorastającej córeczce :) więc po baśnie też w odpowiednim czasie sięgniemy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ech... Teraz mnie wzięło na wspominanie, jako nastolatka uwielbiałam wszelkiego rodzaju baśnie i podania. Nawet teraz czasem lubię po nie sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre, będzie na prezent - czyli już mam mikołajki z głowy, nie trzeba myśleć, 'co by tu kupić?' ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie książki, choć dzieckiem już nie jestem :P Ale w prezencie dla dziecka - wspaniała rzecz :D

  OdpowiedzUsuń
 5. to wydanie jest przepiękne :) marze, żeby mieć wszystkie książki z tej serii :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.