Recenzja: Literacka wycieczka po Tokio

Japonia jest fascynującym miejscem, gdzie ścierają się ze sobą nowoczesność i tradycja. Nic więc w tym dziwnego, że zainteresowanie tym krajem wzrasta, a na rynku polskim pojawia się coraz więcej tytułów traktujących o jego obszarach. Od pewnego czasu sporą popularnością cieszą się zwłaszcza książki pochodzącego właśnie z Japonii Harukiego Murakamiego. Trylogia "1Q84", "Norwegian Wood" czy "Przygoda z owcą", to tylko kilka z tytułów, które popełnił owy mężczyzna, a które możemy już dostać w polskim przekładzie.

"Haruki Murakami i jego Tokio" jest przewodnikiem stworzonym przez tłumaczkę książek Harukiego- Annę Zielińską- Elliott. Będąc fanką twórczości Japończyka, doszła do wniosku, że ciekawą inicjatywą byłoby wybranie się po Tokio, śladami bohaterów, których stworzył, a także samego autora. Autorka proponuje nam więc 10 tras, które nie dość, że są niezwykle szczegółowo opisane, to dodatkowo opatrzone zostały bardzo dużą ilością kolorowych zdjęć.


"Pójdziemy więc śladami pisarza i jego bohaterów, przejdziemy się po tych samych ulicach, wstąpimy do tych samych lokali, postaramy się zobaczyć Tokio ich oczami..."* 
Przedstawienie każdej z wycieczek przebiega według jednego, określonego schematu. Najpierw jest wprowadzenie skąd zaczynamy, dokąd nas ta droga zaprowadzi, a także kogo śladami podążamy. Następnie czytamy o tym, jak wyglądają miejsca, które mijamy, co w nich jest szczególnego, czym mogą nas zainteresować, a także jakie mają znaczenie oraz kiedy i po co powstały. Między tekst właściwy wplecione zostały odpowiednie dla danego punktu wycieczki cytaty. Pochodzą one oczywiście z książek oraz wypowiedzi Murakamiego i traktują o czasie, gdy bohaterowie lub sam autor przebywali w miejscu, w którym także my się znajdujemy. Aby zawsze wiedzieć, z jakiego dzieła dany fragment pochodzi, cytaty opatrzono obrazkami, do których legenda znajduje się na początku przewodnika. I tak przykładowo, gdy widzimy rysunek owcy, od razu wiemy, że chodzi o "Przygodę z owcą", a gdy gitarę, o "Norwegian Wood". Dla osób, które poczują się szczególnie zainteresowane konkretną lokalizacją, sklepem czy hotelem, autorka zamieściła rameczki z konkretnymi adresami, stroną internetową, a nawet numerem telefonu. Jest to na pewno bardzo pomocne, zwłaszcza dla osób, które zdecydują się ruszyć śladami Murakamiego.

Na końcu każdego z opisów znajduje się jedno pytanie zadane pisarzowi przez fana i oczywiście odpowiedź na nie. Nie ukrywam, że czytanie wypowiedzi autora przysporzyło mi wiele radości i uzmysłowiło, jak szczerą i zabawną osobą jest ten mężczyzna.

Jeżeli miałabym się jeszcze odnieść do sposobu wydania tego przewodnika, to powiem, iż jest to prawdziwe cacko. Bardzo dobra jakość papieru, dzięki której zdjęcia z Tokio są jeszcze bardziej wyeksponowane, powoduje że aż ma się ochotę je wyciąć i oprawić w ramkę. Dodatkowo do gustu przypadła mi kolorystyka całej książki. Dobór pojedynczej barwy do każdej z tras, zaakcentowanie fragmentów również poprzez odmienny, niż reszta tekstu, kolor, mnie jako wzrokowcowi zdecydowanie umiliły czytanie.

Przewodnik p. Ani jest idealną pozycją dla fanów Murakamiego, ale również dla osób interesujących się Japonią. Autorka bowiem nie tylko odniosła się do twórczości Japończyka lecz również w interesujący sposób opisała Tokio i kulturę ludzi, w nim mieszkających. 


Za wycieczkę po mieście, w którym kiedyś na pewno na pewno się zjawię, dziękuję serdecznie wydawnictwu:

* cytat z "Haruki Murakami i jego Tokio" Anna Zielińska-Elliott, Muza, Warszawa 2012, str. 6

tytuł: Haruki Murakami i jego Tokio. Przewodnik nie tylko literacki
autor: Anna Zielińska- Elliott
wydawnictwo: Muza
ilość stron: 288
opis wydawcy: KLIK


P.S. Już się trochę ogarniam więc jest szansa, że znów bardziej systematycznie zacznę zamieszczać posty :) Jutro spodziewajcie się czegoś z gatunku powieści detektywistycznej ;) A w ciągu najbliższych dni pojawi się post z nowościami na półce :)

Share this:

, , , , , , ,

Komentarze

9 komentarzy:

 1. Przewodnik ten już zaciekawił mnie jakiś czas temu, ale chcę po niego sięgnąć dopiero jak zapoznam się z jakąś książką Murakamiego. ^^ Cieszę się, że na Tobie wywarł dobre wrażenie, mam nadzieję ze u mnie też tak będzie :]

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest niesamowity! I powiem Ci jeszcze, że właśnie po nim przekonałam się, że muszę sięgnąć po książki tego autora! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ubolewam nad tym, ze nie miałam jeszcze okazji aby przeczytać jakiejś Jego książki. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie znajdę na to czas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od wyjścia tego przewodnika bardzo chcę go przeczytać, aż żałuję, że jeszcze tego nie zrobiłam. Mam nadzieję, że szybko nadrobię zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie również zachwyciła strona graficzna tego przewodnika - to jedna z najładniej wydanych książek, jakie mam w posiadaniu. Niektóre błędy trochę mnie deprymowały, ale generalnie jest to naprawdę świetna pozycja, której czytelnicy Murakamiego nie mogą przegapić. Bardzo bym chciała, żeby i inni autorzy doczekali się takich przewodników po swoich literackich światach, bo pomysł to był naprawdę mistrzowski!

  Ja pomijałam niektóre cytaty z książek, których jeszcze nie znam, żeby nie psuć sobie lektury, którą mam w planach, ale dzisiaj widzę, że było to totalnie bezsensowne, bo kompletnie wyleciały mi z głowy te fragmenty, których nie pominełam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez bym chciała, żeby wydali więcej tego typu przewodników. Przecież to jest niesamowita sprawa przez chwilę poczuć, że się jest w miejscu, w którym był nasz ukochany literacki bohater!

   A odnośnie cytatów: ja je czytałam, bo były dla mnie dodatkowym opisem danego miejsca. Nie czytałam przed tym poradnikiem nic Murakamiego więc nie czułam powtórki, a z drugiej strony mam strasznie słabą pamięć do takich rzeczy, więc nie były one również dla mnie spojlerami :)

   Usuń
 6. Cóż, uwielbiam i Japonię, i Murakamiego, więc jak tylko zyskam trochę funduszy to muszę rozejrzeć się za tym tytułem. Szczególnie, że jak mówisz, oprawa graficzna jest na wielki plus, a to lubię w książkach (około)podróżniczych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zdecydowanie oprawa graficzna wyszła autorce i wydawnictwu. Zdjęcia pierwsza klasa! :)

   Usuń
 7. Hmm... ciekawe. Czytałem "Norwegian Wood" i "Tańcz, tańcz, tańcz", Japonia Murakamiego jest całkiem przyjemna, więc może ten przewodnik też okaże się dobrym wyborem :]

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.