Recenzja: Fałszywe gwiazdy

tytuł: W otchłani
autor: Beth Revis
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
ilość stron: 392
opis wydawcy: KLIK

Kosmos od zawsze fascynuje ludzi. Migoczące do nas z daleka gwiazdy. Niezbadane i tajemnicze planety. Prawdopodobieństwo odkrycia innych ras i cywilizacji. Także amerykańska pisarka Beth Revis zainteresowała się otaczającym nas wszechświatem i użyła go jako tło dla swojej magicznej historii.

Amy ma wybór. Jej rodzicami są: specjalistka od badań genetycznych oraz strateg wojskowy, którzy wystarali się, aby także ich córka mogła wziąć udział w misji odkrycia i zasiedlenia nowej planety. Amy może więc wybrać, czy lecieć z rodzicami, czy pozostać na ziemi z resztą rodziny. Decyzja jest trudna, ponieważ lot ma trwać 300 lat, w trakcie których wszyscy uczestnicy misji mają leżeć zamrożeni na pokładzie. Jest to więc podróż bez możliwości powrotu do dotychczasowego życia. Amy wybiera hibernacje.

"Błogosławiony". Taką nazwę nosi statek kosmiczny, który leci przez kosmos przez ponad 200 lat. To tutaj urodził się Starszy, chłopak który stanie się przywódcą nowego pokolenia, po tym gdy Najstarszy go do tego przygotuje. W jego świecie nie ma czegoś takiego jak miłość. Od czasów Plagi, która wybiła sporą populację podróżujących, co jakiś czas organizuje się Gody, które mają zapobiec kazirodztwu i wspomóc kontrolę narodzin. Od tego wydarzenia wprowadzono również funkcję Najstarszego, głównego dowódcy i opiekuna. To on musi dbać o ludzi, statek oraz powodzenie całej misji. 
Obecny Starszy nie umie się jednak dopasować do funkcji, którą ma spełniać.

Pewnego dnia hibernacja Amy zostaje brutalnie przerwana, a i życie Starszego diametralnie się od tego momentu zmienia. Ktoś (rozpoczynając od Amy) odłącza zamrożonych i pozostawia ich zdanych na łaskę losu. Amy udaje się przeżyć przez przypadek, inni nie mają takiego szczęścia. Wyprawa w celach naukowych zmienia się w tragiczną walkę z nieznanym przeciwnikiem. 

Wrażenia i rekomendacje
Na samym początku szybkie wyjaśnienie: jeżeli oczekujecie, że jest to romans to się zawiedziecie. Jest to typowa książka z gatunku science fiction.

Akcja powieści toczy się na Błogosławionym, gdzie po ponad 200 latach żyją potomkowie pierwszych ochotników biorących udział w misji. Jak w każdym społeczeństwie i tu istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać. Każdy ma swoje zdania do wykonania i przynależy do konkretnego miejsca statku, w którym powinien przebywać. Ludzie dzielą się na normalnych i nienormalnych. Ci drudzy przebywają w szpitalu i otrzymują na stałe lekarstwa hamujące ich przypadłości. Ponad prawem znajduje się tylko Najstarszy.

Musze przyznać, że jest to świetna historia, która została naprawdę dobrze przemyślana. Nie tylko sam pomysł na to, jak wygląda hierarchia społeczna czy np. Gody, lecz również wątek kryminalny, który ciągnie się przez całą powieść. Statek oprócz mordercy kryje w sobie wiele tajemnic, a te raz odkryte nie mogą pozostać zapomniane i w intensywny sposób wpływają na losy bohaterów. Akcja wielokrotnie mnie zaskakiwała i praktycznie niczego w tej książce nie udało mi się przewidzieć. Było to dla mnie sporym plusem, gdyż mimo wszystko pisarka czerpała z motywów, które już wielokrotnie przewinęły się czy to w literaturze, czy w filmach.

Postacie są wspaniałą mieszanką charakterową. Amy buntowniczka z emocjami na wierzchu, nie umie pogodzić się z ograniczeniami statku, z tym, że została obudzona, a także że w ogóle zdecydowała się na hibernację. Starszy to chłopak bez rodziny, od dziecka dostosowywany do swojej funkcji. Jest inteligentny, cwany i jedyne czego pragnie to dociec prawdy. Charaktery i przemyślenia tej dwójki są tak dogłębnie przedstawione, że każdy czytelnik z łatwością wczuje się w ich położenie. Oprócz Amy i Starszego przewija się jeszcze wiele innych osób, jednak to ta dwójka jest tutaj najistotniejsza. To oni są narratorami tej opowieści i to z ich punktu widzenia poznajemy realia życia na statku.

Językowo ta książka również przedstawia wysoki poziom. Autorka zarysowuje swój świat przy pomocy niezwykle plastycznej i bogatej leksyki . Opisane miejsca od razu pojawiały się w mojej wyobraźni, a emocje, przeżywane przez bohaterów, udzielały się także i mnie.

Oczywiście nie mogę zapomnieć o okładce, która w hipnotyzujący sposób przyciąga wzrok. Uwielbiam zastosowaną na niej kolorystykę i te zacienione twarze, które są nienachalne, ale jednocześnie wskazują nam na uśpioną dziewczynę i zapatrzonego w nią chłopaka. Cudowna!

"W otchłani" to powieść cechująca się świetną, wciągającą fabułą, interesującymi bohaterami i lekko straszną atmosferą. Nie sądzę, abym mogła zdefiniować dla niej  grupę docelową, gdyż poprzez swoją formę może spodobać się praktycznie wszystkim. Jest według mnie godnym polecenia powiewem świeżości na obecnym rynku. Zdecydowanie od tej pory jest to również książka, na której kontynuację będę najniecierpliwiej czekała.

Za tą niezapomnianą i niezwykłą podróż w głąb kosmosu dziękuję serdecznie:

Share this:

, , , , , ,

Komentarze

12 komentarzy:

 1. Tyle ludzi wychwala, to może i sięgnę, choć byłam stanowczo na nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od jakiegoś czasu to mój priorytet do zdobycia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za książkami science fiction, ale kto wie, może nie warto się uprzedzać i rezygnować przez to z ciekawej lektury? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę czytać - mam nadzieję, że już w następnym tygodniu. Nie mogłam się powstrzymać - tyle zachęcających recenzji - i kupiłam książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam! Widziałam! Widziałam już jej recenzję, tylko **** nie ma jej w żadnej pobliskiej bibliotece, a nie mam teraz forsy. BOLI :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Na romans i tak się nie nastawiałam (chociaż okładka mówi co innego...), więc w każdym razie chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. chyba nie moje klimaty. przy okazji - widzę, że eksperymentujesz z szablonem, zmiany, zmiany, albo dawno mnie tu nie było ;D ładnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wczoraj ją zamówiłam, nie mogę się doczekać kiedy przyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele się naczytałam o tej książce - oczywiście samych pozytywnych rzeczy ;) Jak wnioskuję z powyższej opinii - była to szczera prawda

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka rzeczywiście jest bardzo zachęcająca. Tak samo jak kolejna pozytywna recenzja. Z chęcią wybrałabym się w głąb kosmosu i mam nadzieję, że dane mi to będzie jak najszybciej zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę czytałam i już nie mogę doczekać się drugiego tomu:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo chcę to przeczytać. Z pewnością będzie tak dobre. :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.