Recenzja: Każdy szuka nadziei

tytuł: Las Zębów i Rąk
autor: Carrie Ryan
wydawnictwo: Papierowy księżyc
ilość stron: 348
opis wydawcy: KLIK

Mary nie wie co to telewizja.
Mary nie wie co to internet.
Mary nie ma czasu na książki ani zabawy.
Wie natomiast, co oznacza nieustanny strach.

Świat opanowała choroba, która zmienia zmarłych w chodzące trupy zdominowane pragnieniem świeżego ludzkiego mięsa. Aby przeżyć ludzkość zmuszona była odgrodzić się od zainfekowanych. W takiej właśnie odizolowanej wiosce egzystuje Mary. Celowo należy tutaj użyć słowa egzystuje, gdyż wieczny strach, walka o przetrwanie oraz podporządkowanie się Siostrzeństwu zastąpiły życie jego marną ułudą.

Mary jako dziewczyna może obrać tylko jedną z dwóch, narzuconych jej przez ten nowy typ społeczeństwa, dróg: czekać, aż któryś chłopak zacznie się o nią starać, po czym wyjść za niego za mąż i rodzić dzieci lub też oddać się Siostrzeństwu i poświęcić całkowicie Bogu. Dziewczynie nie jest jednak dane samodzielnie podjąć tę decyzję, gdyż w wyniku okrutnego splotu wydarzeń, zainteresowanie okazuje jej chłopak, którego nie kocha, a dodatkowo własny brat wyrzuca ją z domu, zmuszając tym samym do udania się pod opiekę Siostrzeństwa.

Za siatką ciągle przebywają Nieuświęceni. Ich szuranie i napieranie, na jedyną dla wioski osłonę, towarzyszy każdej codziennej czynności. Alarm może rozbrzmieć w każdej chwili. Czy warto więc w ogóle starać się o przeżycie?

Wrażenia i rekomendacje
Motyw zombie jest w ostatnich latach poruszany szczególnie często przez kinematografię. Rozróżniane są na szybkie, wolne, sprytne, głupie, zarażone wirusem, zmutowane oraz na wiele innych. "Las Zębów i Rąk" nie skupia się jednak w 100% na tych obrzydliwych nieumarłych, lecz na uczuciach i emocjach jakie towarzyszą ludziom, którzy walczą o chociaż cząstkę normalności, w świecie gdzie człowiek nigdy nie umiera ostatecznie.

Mary, główną bohaterkę tej historii, a także narratorkę, cechuje buntowniczy charakter. Jej głowa pełna jest historii o dawnych czasach, zasłyszanych z ust matki. Pragnie ona, ze wszystkich sił, ujrzeć kiedyś w swoim życiu ocean i właśnie dla tego marzenia stara się dociec prawdy, czy jej wioska jest jedynym skupiskiem ocalałych. Dziewczyna jest uparta, waleczna i trochę egoistyczna. Nie potrafi pogodzić się ze swoim losem, dlatego nie zważając na niebezpieczeństwa, a także często stwarzając zagrożenie innym, podejmuje wiele ryzykownych, nie tylko dla niej, decyzji.

Carrie Ryan niesamowicie realistycznie zarysowała uczucia i emocje towarzyszące bohaterom. Jej wizja tego antyutopijnego świata pełna jest ohydy (ciągły widok ruszających się, rozkładających się ciał), strachu (czy właśnie dzisiaj przedostaną się przez siatkę?) i wątpliwości (czy warto jeszcze mieć nadzieje na miłość?). Intensywna świadomość osaczenia i braku możliwości ucieczki mocno oddziałują na czytelnika, dzięki stylowi i językowi, jakim posługuje się autorka. Nie ma tutaj scen nudnych, ani zbędnych nie wnoszących nic do akcji dialogów. Napięcie towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej strony książki. Tak samo jak dość ponury i pesymistyczny nastrój.

"Las Zębów i Rąk" jest powieścią o walce: o przyszłość, o miłość i o spełnienie marzeń. W tym świecie nie ma miejsca na normalność i spokój. Tutaj każdy musi nauczyć się być bezwzględnym i często pozbawionym skrupułów. Historia ta wywołała u mnie całą gamę uczuć, dlatego i wam ją gorąco polecam!

Za możliwość poznania kolejnej niezwykłej historii dziękuję serdecznie wydawnictwu:

Share this:

, , , , ,

Komentarze

15 komentarzy:

 1. Czytałam i zgadzam się - książka budzi wiele emocji :) Mnie się baaardzo podobała, szczególnie, że uwielbiam antyutopie ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też się podobała, bardzo ciekawa wizja świata, bardzo dobrze nakreślone uczucia. Niedawno skończyłam część drugą - jest jeszcze lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i także mi się podobała - właśnie dziś powinna przyjść do mnie druga część ...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tą serię!Z niecierpliwością wyglądam trzeciej części.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie też książka się spodobała, teraz czekam aż złapię drugi tom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta powieść mnie zachwyciła, niedługo zabieram się za tom drugi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę czytałam i również bardzo mi się podobała:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wrażenie, że tylko ja nie czytałam tej serii. Bardzo chciałabym się nią zapoznać. Po twojej recenzji, jestem jeszcze bardziej utwierdzona w tym przkonaniu.;D

  OdpowiedzUsuń
 9. Tytuł niezbyt udany i wyszukany, ale tematyka mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciągle czytam pozytywne opinie o tej książce, baaardzo chciałabym ją przeczytać, w końcu uwielbiam antyutopie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam ją na oku od dawna, ale teraz jeszcze bardziej chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ach mam ją i niee mogę się doczekać czytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie mogę się doczekać aż sięgnę po kontynuację :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam fragment i podobał mi się na pewno kiedyś sięgnę po resztę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytalam i...byłaś średnio zadowolona z lektury. te "zombiaki" troszkę mnie rozczarowały. :) Ale ogólny wygląd fabuły był niczego sobie. :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.