Recenzja: Radosny człowiek, który biegł + wyniki CANDY

OSTATNIA RECENZJA Z KSIĄŻEK MOŻLIWYCH DO WYGRANIA W CANDY


Luis Zamperini nie był dobrym dzieckiem. Często kradł, bił się a nawet uciekał z domu. Przez długi okres nie potrafił znaleźć sobie miejsca i spożytkować wypełniającej go energii. Na szczęście najbliższa rodzina nigdy nie postawiła na nim krzyżyka i ukierunkowała jego potencjał w lekkoatletyce. Zamperini był wschodzącą gwiazdą sportową. Świetne predyspozycje fizyczne sprawiły, że szybko wybił się jako biegacz krótko i średniodystansowy. Pobijał wiele rekordów i z radością, i oczekiwaniem patrzył w przyszłość, wiele obiecując sobie z nadchodzących igrzyskach olimpijskich. Wybuchła jednak wojna, która zmieniła w piekło nie tylko jego życie. 

W trakcie swej burzliwej młodości Zamperini nauczył się, że to spryt i wytrwałość są szansą na przetrwanie. Wielokrotnie właśnie dwie cechy sprawiły, że pokonywał kolejne  przeszkody pojawiające się w jego życiu.

Wrażenia i rekomendacje
Pierwsze co trzeba powiedzieć o tym dziele to, że książka Laury Hillenbrand jest mocna. Wielokrotnie w trakcie czytania musiałam sobie uświadamiać, że nie jest to fikcja, tylko opis rzeczywistych zdarzeń. Tragedia goni tragedię, wystawiając głównego bohatera na coraz trudniejsze próby. Obdarcie z marzeń o karierze, powołanie do wojska, pobyt w obozie czy dryfowanie przez 7 tygodni na tratwie na środku oceanu, to tylko kilka z okropieństw , które dotykają Luiego.

Co mi się podobało w tej książce, to charakter głównego bohatera. Wiele osób na jego miejscu odpuściłoby, poddało się nie widząc możliwości przetrwania. Jednak nie on. Budzi to w czytelniku swoistą nadzieję i powoduje, że ma się ochotę przeczytać co stanie się dalej. 

Język książki nie jest trudny, jednak mi czytanie sprawiało swoistą trudność, gdyż nie jest to rodzaj książki za którym przepadam. Wstawki z wydarzeń historycznych, jeżeli nie są podane w komiczny sposób, najzwyczajniej w świecie mnie męczą i nic na to nie poradzę. Jako rekompensatę za te nieprzyjemne elementy, mogę z kolei potraktować fotografie z osobistych zbiorów Zamperiniego, które nie pozwalają nam zapomnieć, że to wszystko naprawdę miało miejsce. Dodatkowo książka obfituje w przypisy, które ukazują nam z jak wielu źródeł korzystała pisarka i jak heroiczną pracę wykonała przygotowując się do napisania tego dzieła. 

Podsumowując książka jest ciekawa, ale nie koniecznie może podobać się wszystkim. Mamy akcję, niezłomnego bohatera i sporo odniesień do historii. Jestem jednak pewna, że będzie to doskonały prezent dla ludzi, którzy czerpią przyjemność z tego typu półbiograficznych pozycji, gdyż jest to książka niesamowita i z niczym innym nieporównywalna, a wydanie jej w twardej oprawie i z dobrej jakości papierem przydaje również tej pozycji sporo klasy.

Za możliwość poznania historii tego niezwykłego człowieka dziękuję wydawnictwu:
tytuł: Niezłomny
autor: Laura Hillenbrand
wydawnictwo: Znak Litera Nova
ilość stron: 387

PRZYPOMINAM:  robiąc zakupy na znak.pl jak wpiszecie hasło JARKA dostaniecie 30% zniżki!

Moi Kochani :)) 

Nadszedł więc czas wyczekiwanych wyników.
Bardzo się cieszę, że tym razem rozdawajka cieszyła się tak dużą popularnością. 

Wyliczyłam 118 zgłoszeń po odliczeniu osób, które nie zostawiły E-maila czyli nie spełniły jedynego wymogu, oraz osób które zgłosiły się dzisiaj, czyli po terminie zapisywania się.


A teraz dwie szczęśliwe osoby wylosowane spośród tej pięknej góry karteczek:

Która ma prawo wyboru spośród trzech pozycji :)
Która wybiera spośród pozostałych dwóch :)


Obie wygrane osoby dostaną ode mnie E_mail z informacją o wygranej oraz prośbą o dane do wysyłki książek :)

Wszystkim, którzy wzięli udział bardzo dziękuję i uprzedzam, że w styczniu można się spodziewać kolejnego Candy, gdyż mam wtedy swoje prywatne święto, które pragnę uczcić wraz z moimi czytelnikami :))

Share this:

, , , , , , , , ,

Komentarze

13 komentarzy:

 1. Aaaa, pierwszy raz udało mi się wygrać w blogowym konkursie! :))
  Już wysyłam e-maila. ;)

  Gratuluję Dali. (:

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za zabawę, a zwyciężczyniom gratuluję ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję wygranej!

  Co do książki... Trochę się jej obawiam, to prawda, ale sama niedługo się za nią wezmę i porównamy wrażenia. Bardzo zaciekawiły mnie losy tego człowieka...

  OdpowiedzUsuń
 4. Aha, właśnie :) Przeczytałam najpierw, że "był dobrym dzieckiem" i potem bardzo się zdziwiłam, czytając dalszy ciąg :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie osobowości jak główny bohater. Może i książka nie spodoba się każdemu, ale coś czuję, że mi z pewnością :)

  Gratuluję dziewczynom! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję wygranym:))
  A książkę z chęcią przeczytam, jak tylko wpadnie mi w ręce. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękujemy za świetną zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję szcześiwcom:)
  Co do książki to przeraziłaś mnie trochę tymi wątkami historycznymi, za którymi podobnie jak Ty nie przepadam, ale książka czeka już na półce na swoją kolej, więc odwrotu nie ma:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratulacje zwyciężczynią ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow ! Patrzę i nie dowierzam , tak bardzo się cieszę ! To również moja pierwsza wygrana, superrr .
  Gratuluję RemusikLupin :)

  Pozdrawiam serdecznie

  ps. zaraz sobie poskaczę z radości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Miałam wielka ochotę na te książkę, ale jakoś mnie ona ominęła i teraz muszę tęsknic za nią .

  Gratuluję zwycięzcom :))

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad, a na pewno go przeczytam! :)

Jeżeli chcesz skomentować, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Odpowiedzi z wulgaryzmami itp. będę usuwała.