Top 10: Ulubione lekturyTop 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta.
 Proces - Franz Kafka


Tragedia głównego bohatera, który zostaje wrzucony w wir dziwnych i niezrozumiałych dla niego wydarzeń. Akcja wciągnęła mnie od pierwszej kartki. Było to moje pierwsze zapoznanie z twórczością tego autora i zaowocowało ogromną fascynacją całą jego twórczością. Moim drugim ulubionym tekstem jego autorstwa jest: Przemiana.Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa

Wiele scen z tej książki pozostało mi w pamięci po dziś dzień. Szczerze dopingowałam miłości, która rozwijała się między Janem a Justyną. Wątki patriotyczne podziałały silnie na moje emocje, a ciotka z wiecznym globusem do dziś sprawia, że na mych ustach pojawia się uśmiech.

Bajki robotów - Stanisław Lem

 Pierwsze moje spotkanie z science-fiction i oczywiście z twórczością Lema. Czytałam je chyba z tysiąc razy. Pamiętam, że zafascynowana starałam się narysować ilustracje do ulubionych opowiadań.
 

Ten obcy  - Irena Jurgielewiczowa

Przyznaję się. Zakochałam się w Zenku. Mitologia - Jan Parandowski

Czytałam ją w szkole podstawowe, w gimnazjum, w liceum a nawet teraz często lubię sobie przypomnieć niektóre mity. W zbiorach mojej mamy znajduje się także Mitologia wg Kubiaka, która także zajmuje ważne miejsce na liście moich ulubionych książek.
 Śluby panieńskie - Aleksander Fredry

Przysięgam na kobiety stałość niewzruszoną:
nienawidzić mężczyzn i nigdy nie być żoną!

Niestety mimo iż sama się tak zarzekałam w gimnazjum skończyłam jak bohaterki książki. No może jeszcze nie formalnie ;)

Ania z zielonego wzgórza - L.M. Montgomery

Już w poprzednim Top-10 mówiłam, że kochałam Gilberta. Jawnie zazdrościłam też Ani jej charakteru, wyobraźni i prawdziwej przyjaźni. Książka ta na zawsze pozostanie w moim sercu.
numerki 8-10 to moje ulubione lektury z kanonu na studiach :)

Effi Briest - Theodor Fontane

Zamieściłam jakiś czas temu jej recenzję więc nie będę po raz kolejny tłumaczyła, że historia jest niezwykle wciągająca oraz tragiczna.

 

Mefisto - Klaus Mann

Jaką postawę powinien przyjąć człowiek aby przetrwać w Trzeciej Rzeszy? Czy kariera powinna być ważniejsza niż rodzina, przyjaciele a nawet system wartości? Książka która porusza wiele ważnych tematów i ukazuje sytuację ludzi żyjących w Trzeciej Rzeszy, którzy musieli podjąć trudne decyzje aby przeżyć.

Rozbity dzban - Heinrich von Kleist 

Magiczna bajka, którą nie można z niczym innym porównać. Jest w niej  miłość, magia, pieniądze... Niedługa acz wciągająca i naprawdę niezwykła.

Share this:

, , , ,

Komentarze